DEMİSAŞ GÜNCEL HABERLER
- Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!
Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!

Türkiye İhracatçılar Meclisi nin (TİM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) üyesi olan Demisaş ın 2014 yılında yakaladığı ihracat başarısı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ödüllendirildi.

İDDMİB in 8 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirdiği ve Türkiye nin önde gelen 75 başarılı firmasını ödüllendirdiği törende Türkiye ihracatına katkıda bulunan başarılı firmalar; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan dan ödüllerini aldılar.

Demisaş adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Sucu nun aldığı törenin ardından Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Demir-çelik sektörü, ülkemiz sanayi üretiminde ve ihracatında önemli bir yere sahip. Bu sektörün otomotiv ve makine imalatına hizmet veren döküm sektörü de gün geçtikçe gelişmekte ve büyümektedir. Ağırlıklı iç kaynaklar kullanılarak yapılan yüksek oranlı ihracatı sayesinde, ülkemiz cari açık problemine pozitif katkı verebilmektedir. Fakat yapılan üretimlerin ve satışların niteliği maalesef istenen katma değere erişim noktalarında değildir. Firmalar yeteneklerini geliştirerek, eksiklerini tamamlayarak ve sermaye yapılarını kuvvetlendirerek, üretim ve pazarlarını süratli bir şekilde nitelikli ürünlere doğru yönlendirmelidir. Üründe, Ar-Ge ve üretimde proses geliştirme çalışmaları ile Avrupa nın katma değersiz ara malı üreticisi olmaktan çıkıp, marka değeri olan firmalara sahip olmalıyız. Ürettiğimiz ve sattığımız her üründe, ilave edilebilecek değerleri araştırmalı, o pazarda veya üründe bu imkan yok ise çok kıymetli kapasitelerimizi planlı bir şekilde rekabetin az, katma değerin yüksek olduğu ürün gruplarında değerlendirmeliyiz. Bir zamanlar avantaj gibi görünen işçilik maliyetlerimiz, düşük seviyedeki otomasyon, verim kayıpları, eğitim eksikliği gibi etkenler nedeniyle artık bizi rekabetçi konumda tutamamaktadır. Sadece bu sebeple ülkemize kaydırılan birçok üretim son 10 senede rekabetçiliğini yitirmiştir. İhracat ve katma değer potansiyeli olan tüm firmalar teşviklerle desteklenmeli, özellikle nitelikli ara eleman açığı bir problem olmaktan çıkarılmalıdır. Eğitim politikaları ülkenin sanayileşme, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine paralel hazırlanmalıdır. Niteliksiz çalışana ücret ve prim desteği yerine, nitelikli çalışanı ortaya çıkaracak eğitim sistemine geçilmelidir. Avrupa da inşaat işçisi dahi belirli bir teknik eğitim ve sertifikaya sahipken, gelişmeye muhtaç olan bizler tarım işçisinden ve düz lise mezunlarından teknik ara eleman yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu açık kapanamaz ise niteliksiz fason üretimler büyüyerek artar, katma değerli ve teknolojik ürünlere ulaşmak ise giderek zorlaşır."


Habere Ait Diğer ResimlerTPM Süreklilik Ödülü’nü alan Avrupa ve Türkiye’nin ilk Dökümhanesi!
Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!
İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı
Demisaş Bir Kez Daha İhracat Devleri Arasında Yerini Aldı
Döküm Sektörü Kocaeli Sanayi Odası ve Tüdöksad İle Masaya Yatırıldı
Demisaş TAYSAD Konferansı’nda TPM Faaliyetlerini Anlattı
DEMİSAŞ TURKCAST 2014 FUARI’NDA
Demisaş 71. Dünya Döküm Kongresi’nde!
Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar, TÜDÖKSAD’ın 19. döneminde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.
Demisaş ın TSE Standartları Ödüllendirildi
Demisaş’ın TPM Uygulamalarına Japonya’dan Mükemmellik Ödülü!
Toplam Üretken Bakım Semineri, Demisaş ın Katkılarıyla Gerçekleştirildi
Demisaş 2011 Yılında da İhracat Yıldızlarından Biri Oldu – 01.04.2012
Demisaş Talaşlı İmalat Üretimini Yapacağı Yeni Tesisinin Temellerini Attı. – 28.02.2012
Demisaş 2012 Hannover Sanayi Fuarı’nda Göz Doldurdu – 01.03.2012
Demisaş’ın TPM yolculuğunda ön denetim süreci başarıyla tamamlandı / 27.08.2012
Demisaş Değer Akışı Haritalama Çalışmaları
Demisaş’ın İhracattaki Başarısı Bir Kez Daha Tescillendi!
Demisaş Elmia Subcontractor 2012 Fuarı’nda Avrupa’nın Önde Gelen Tedarikçi Firmalarıyla Buluşuyor
Demisaş’ın 15. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’ndaki Başarılı Sunumu Büyük İlgi Gördü
Demisaş Toplam Üretken Bakım (TPM) Yolculuğunda JIPM’den Tam Not Aldı
TURKCAST Fuari BB-17 09-2012
Demisaş’a Japonya’dan “Mükemmellik Ödülü”