DEMİSAŞ GÜNCEL HABERLER
- İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı

İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı

Demisaş, 2014 yılında gerçekleştirdiği ihracat başarısı ile bir kez daha İMMİB’in yıldızlarından biri oldu. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) her yıl belirlediği İhracatın Yıldızları Ödülleri kapsamında, 2014 yılının Demir Çelik Döküm Mamül kategorisi birincisi olan Demisaş, ihracat başarısını 2015 yılında daha da artırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren, 6 ihracatçı birliğini bünyesinde barındıran İMMİB’in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl sekizincisi düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni 10 Nisan 2015 Cuma akşamı Ataköy, Hyatt Regency Otel’de gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İMMİB bünyesindeki 6 ihracatçı birliğinin başkanlarının da bulunduğu törende 65 farklı kategoride toplam 195 ödül verildi.

Törende Demisaş adına ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den alan Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar Türk döküm sektörü ve sektörün ihracat hacmine ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ürettiğimiz parçalara katma değer kazandırmak amacıyla 2012 yılında başlattığımız talaşlı imalat yatırımımıza ve su sistemleri ile ağır vasıta sektörlerinde yakaladığımız büyümeye paralel olarak, 2013 yılında ihracat rakamlarımızı önemli ölçüde artırmıştık. 2014 yılında da bu büyümeyi bir miktar artırdık.

Öte yandan büyük resme baktığımızda, Türk döküm sektörünün ihracat potansiyelini gerçekleştirebilmesi için önemli adımların atılması gerekiyor. Türk döküm sektörü özellikle son 20 yıldır üretim teknolojilerine büyük yatırımlar yaparak kapasitesini çok artırdı. Bugün 2 milyon tonun üzerinde bir kapasite ile Avrupa’nın 2’inciliğine yerleşmiş durumdayız. Dünyada da 12. sırada bulunuyoruz. 2014 yılı sonunda Fransa, İtalya, İngiltere gibi Avrupa dökümünde önde gelen ülkeleri arkamızda bıraktık ve Almanya’dan sonra 2. sıradayız.

Ancak ihracat ve katma değer potansiyeli olan tüm firmaların ilgili teşviklerle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hurda çeliği nitelikli parçaya çevirerek kazandırdığımız işlevsellik, katma değer, cari işlem fazlası, teşvikler açısından stratejik anlamda istediğimiz desteği maalesef göremiyor. Döküm firmaları ürettiği parçaların birçoğu olmadan özellikle otomotivde kritik aksamların üretimi söz konusu değildir. Otomotivin emniyet parçalarının üretimi, ham parça dahi olsa stratejik önem taşımaktadır, ham döküm üretiminin ülke şartlarında sağlanamadığı durumlarda tüm aksamın ithalatı zorunlu olacaktır. Bu nedenle dolaylı veya bölgesel değil stratejik yatırımlar kapsamında direkt destekler verilmelidir ki teknolojik yatırımları yapabilelim ve daha fazla ihracatı ülkemize kazandırabilelim.”
TPM Süreklilik Ödülü’nü alan Avrupa ve Türkiye’nin ilk Dökümhanesi!
Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!
İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı
Demisaş Bir Kez Daha İhracat Devleri Arasında Yerini Aldı
Döküm Sektörü Kocaeli Sanayi Odası ve Tüdöksad İle Masaya Yatırıldı
Demisaş TAYSAD Konferansı’nda TPM Faaliyetlerini Anlattı
DEMİSAŞ TURKCAST 2014 FUARI’NDA
Demisaş 71. Dünya Döküm Kongresi’nde!
Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar, TÜDÖKSAD’ın 19. döneminde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.
Demisaş ın TSE Standartları Ödüllendirildi
Demisaş’ın TPM Uygulamalarına Japonya’dan Mükemmellik Ödülü!
Toplam Üretken Bakım Semineri, Demisaş ın Katkılarıyla Gerçekleştirildi
Demisaş 2011 Yılında da İhracat Yıldızlarından Biri Oldu – 01.04.2012
Demisaş Talaşlı İmalat Üretimini Yapacağı Yeni Tesisinin Temellerini Attı. – 28.02.2012
Demisaş 2012 Hannover Sanayi Fuarı’nda Göz Doldurdu – 01.03.2012
Demisaş’ın TPM yolculuğunda ön denetim süreci başarıyla tamamlandı / 27.08.2012
Demisaş Değer Akışı Haritalama Çalışmaları
Demisaş’ın İhracattaki Başarısı Bir Kez Daha Tescillendi!
Demisaş Elmia Subcontractor 2012 Fuarı’nda Avrupa’nın Önde Gelen Tedarikçi Firmalarıyla Buluşuyor
Demisaş’ın 15. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’ndaki Başarılı Sunumu Büyük İlgi Gördü
Demisaş Toplam Üretken Bakım (TPM) Yolculuğunda JIPM’den Tam Not Aldı
TURKCAST Fuari BB-17 09-2012
Demisaş’a Japonya’dan “Mükemmellik Ödülü”