DEMİSAŞ GÜNCEL HABERLER
- Demisaş Bir Kez Daha İhracat Devleri Arasında Yerini Aldı

Demisaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) üyesi olarak başarılı çalışmaları nedeniyle bir kez daha ödüllendirildi.

 24 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin önde gelen 78 başarılı firmasının ödüllendirildiği törende konuşan İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, 2023 yılı vizyonu için öngördükleri 25 milyar dolarlık ihracatın ulaşılamayacak bir hedef olmadığına dikkat çekti. 

 Demisaş adına ödülü İMMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz’den alan Genel Müdür Hakan Yaşar konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

 “Öncelikli olarak sürekli gelişim ve ilerlemenin arayışı içerisindeyiz. Hem ulusal, hem de uluslararası arenada güçlenmek hedefiyle pazar araştırmaları yapıyor, hizmet verdiğimiz sektörleri çeşitlendirmek amacıyla fizibilite çalışmaları gerçekleştiriyor ve dünyadaki yenilikleri takip ediyoruz. İhracat ağırlıklı bir portföyün de sonucu olarak rekabeti sadece yurt içinde değil, tüm dünya çapındaki rakiplerimiz ile birlikte değerlendiriyoruz. Bütün bu çabalarımızın bir sonucu olarak da uluslararası pazardaki konumumuzu her geçen gün daha da sağlamlaştırıyoruz. Bu anlamda ürettiğimiz parçalara katma değer kazandırmak amacıyla 2012 yılında başlattığımız talaşlı imalat yatırımımıza ve su sistemleri ile ağır vasıta sektörlerinde yakaladığımız büyümeye paralel olarak, 2013 yılında ihracat rakamlarımızı önemli ölçüde artırmıştık. 2014 yılında da bu büyümeyi bir miktar artırdık.

 Türk döküm sektörü ise özellikle son 20 yıldır üretim teknolojilerine büyük yatırımlar yaparak kapasitesini çok artırdı. Bugün 2 milyon tonun üzerinde bir kapasite ile dünyada 12. sırada bulunuyoruz. 2014 yılı sonunda Fransa, İtalya, İngiltere gibi Avrupa dökümünde önde gelen ülkeleri arkamızda bıraktık ve Almanya’dan sonra 2. sıradayız.

 2013 yılında Türkiye’nin döküm ihracatı 901.500 tondur. Bu miktarın parasal değeri ise yaklaşık 2,5 milyar Euro’dur. Fakat kapasite ve üretimden satışlarda gelinen bu nokta nitelikli imalat, dökümhane ölçeği, verimlilik anlamında henüz istediğimiz noktalarda değildir. Kapasitelerimizi maalesef halen katma değersiz malzemeler, üretimler ile dolduruyor, üstelik bu üretimleri düşük verimliliklerle yapıyoruz. 100 milyon tonu bulan dünya döküm ihtiyacının sadece %2’sini karşılayabildiğimiz sektörde kapasitelerin kullanımı, yenilerinin yaratılması adına gidilecek çok yol bulunmaktadır. Fakat burada kolaya kaçmadan nitelikli parçalar, malzemeler peşinde koşmalıyız.

 Öte yandan AR-GE’ye yeterli yatırım yapılmalı ve nitelikli insan kaynağının yaratılabilmesi için döküm ihtisas teknik liseleri, tekniker yetiştirilebilecek yüksekokullar açılmalıdır. Ayrıca hammadde ve enerji maliyeti sektörümüzde firmaların yapısına, proseslerindeki değişkenliklere göre toplam maliyetin %50 ila %80’ini oluşturuyor. Bu alanda devletten yeterli katkıyı görmemiz çok büyük önem taşıyor.

 Dolaylı veya bölgesel değil direkt destekler verilmelidir ki teknolojik yatırımları yapabilelim ve daha fazla ihracatı ülkemize kazandırabilelim.”


Habere Ait Diğer ResimlerTPM Süreklilik Ödülü’nü alan Avrupa ve Türkiye’nin ilk Dökümhanesi!
Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!
İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı
Demisaş Bir Kez Daha İhracat Devleri Arasında Yerini Aldı
Döküm Sektörü Kocaeli Sanayi Odası ve Tüdöksad İle Masaya Yatırıldı
Demisaş TAYSAD Konferansı’nda TPM Faaliyetlerini Anlattı
DEMİSAŞ TURKCAST 2014 FUARI’NDA
Demisaş 71. Dünya Döküm Kongresi’nde!
Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar, TÜDÖKSAD’ın 19. döneminde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.
Demisaş ın TSE Standartları Ödüllendirildi
Demisaş’ın TPM Uygulamalarına Japonya’dan Mükemmellik Ödülü!
Toplam Üretken Bakım Semineri, Demisaş ın Katkılarıyla Gerçekleştirildi
Demisaş 2011 Yılında da İhracat Yıldızlarından Biri Oldu – 01.04.2012
Demisaş Talaşlı İmalat Üretimini Yapacağı Yeni Tesisinin Temellerini Attı. – 28.02.2012
Demisaş 2012 Hannover Sanayi Fuarı’nda Göz Doldurdu – 01.03.2012
Demisaş’ın TPM yolculuğunda ön denetim süreci başarıyla tamamlandı / 27.08.2012
Demisaş Değer Akışı Haritalama Çalışmaları
Demisaş’ın İhracattaki Başarısı Bir Kez Daha Tescillendi!
Demisaş Elmia Subcontractor 2012 Fuarı’nda Avrupa’nın Önde Gelen Tedarikçi Firmalarıyla Buluşuyor
Demisaş’ın 15. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’ndaki Başarılı Sunumu Büyük İlgi Gördü
Demisaş Toplam Üretken Bakım (TPM) Yolculuğunda JIPM’den Tam Not Aldı
TURKCAST Fuari BB-17 09-2012
Demisaş’a Japonya’dan “Mükemmellik Ödülü”