DEMİSAŞ GÜNCEL HABERLER
- Demisaş Değer Akışı Haritalama Çalışmaları

1. Aşama: Demisaş’ta dökülmüş parçaların kumlamayla yüzeylerinin temizlenmesi, yolluk ve besleyici ayrımı sonrası oluşan çapaklarının alınması işlemlerinin yapıldığı İkmal Bölümü’nde, Ekim 2011 tarihinde “Değer Akış Haritalama – VSM” çalışmalarına başlanmıştır. Gerek zor çalışma koşulları gerekse işin doğasından gelen aşırı manipülasyon gereksinimi nedeniyle bu bölüm, Değer Akış Haritalama çalışmaları öncesinde, işgücü kayıpları bağlamında ön sıralarda yer almaktaydı.

Yalın Enstitü Derneği danışmanlarından Nezih Soydan danışmanlığında Ekim 2011’de başlatılan Değer Akış Haritalama çalışmalarında, değer akış yolları üzerindeki kayıplar belirlenmiş; zor işler, aşırı taşımalar ayırt edilmiştir. Bir parçanın süreç boyunca 853 m yol aldığı; 5,1 gün akış süresine sahip olduğu görülmüştür.

 

Hazırlanan Gelecek Durum Haritası uyarınca belirlenen 6 noktada yapılan Kaizen çalışmalarıyla akış süresi 1,1 güne, taşımalar 656 m’ye düşürülmüş, ara stoklarda (WIP) % 50’yi geçen azalma sağlanmıştır.

 

Genelde dökümhanelerin çalışma ortamı açısından en ağır, düzensiz ve kirli yeri olarak düşünülen İkmal Bölümü, yapılan çalışmalarla giderek değişmiş, gelişmiştir.  Tüm çalışanların çalışmak isteyeceği bir bölüm haline gelmiştir.

 

 

26 Temmuz 2012 tarihinde yapılan TPM Mükemmellik Ödülü ön denetimi sırasında gerçekleştirilen faaliyetler büyük Sensei Tokutaro Suzuki’ye sunulmuştur. Kendisi yapılan çalışmaları övmüş, bu başarılı çalışmalara aralık vermeksizin aynen devam edilmesini istemiştir.

 

2. Aşama: Değerli Sensei Tokutaro Suzuki’dan alınan olumlu yorumların ardından, artan bir motivasyon ile Disa 5 kalıplama hattında üretilen ürünlerin temizleme ve çapak alma operasyonlarında ikinci bir VSM çalışması başlatılmıştır.

 

Bu bölgede yapılan çalışmalar ile akış süresi 22 saatten 12 saate, operatör sayısı 6 kişiden 4 kişiye düşürülmüş, stoklar -teknolojik ara stoklar hariç- 0’a indirilmiştir; üretkenlikte ise %31 artış sağlanmıştır. Ayrıca çalışma ortamındaki ses düzeyi 98 dB’den 68 dB’e düşürülmüş ve çapak alma işlemi sırasındaki ergonomi koşulları iyileştirilmiştir.

 

 

7 Ocak 2013 tarihinde JIPM tarafından yapılan TPM Mükemmellik Ödülü Final Denetimi sırasında, denetçi ekibine yeni çalışmalar gösterilmiştir. Profesör Oshima ve Profesör Ueda’dan oluşan denetçi ekibi ulaşılan sonuçları beğenmiş, faaliyetlere aynı hız ve kararlılıkla devam edilmesini tavsiye etmiştir.

 

 

Her iki yapılan çalışmanın ardından birimler arasındaki yüksek stoklar azaltılmış, ürün akışına uygun olmayan çalışma düzeninin önüne geçilmiş, planlama bölümünün yaşadığı zorluklar aşılmış, sevkiyata yetişememe sorunu ve yarı mamullerin proses içindeki takip zorluğu da ortadan kaldırılmıştır.

 

 

Geleceği Dökümle Şekillendiren Bir Dünya Markası…

 Döküm sektörünün öncü kuruluşu Demisaş, 35 seneyi aşkın bir süredir hem çalışanları hem de döküm sanayi adına yaptığı çalışmalar ile sektörün en dinamik ve yenilikçi ismi haline gelmiştir.

 Demisaş, çağdaş hizmet anlayışını teknoloji ile buluşturan Darıca Kocaeli ndeki yönetim merkezinde, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına en üst düzeyde cevap verebilecek sistemleri oluşturmak üzere çalışmalarını hızla sürdürmektedir.

 Demisaş, 1990 lardan bu yana devam eden yatırımlarıyla, bugün Bilecik’te bulunan 130 bin metrekarelik üretim tesislerinde yıllık 80 bin ton üzerinde üretim kapasitesine ulaşmıştır. Avrupa döküm endüstrisinde de ismi saygınlıkla anılan Demisaş, Avrupa binek ve ticari araç endüstrisinin tüm tanınmış markaları, orijinal ekipman üreticileri ve birincil tedarikçileri ile fren-emniyet parçaları da dahil olmak üzere her cins sfero, gri ve vermiküler dökme demir ihtiyaçları için işbirliği yapmaktadır.

 Yakın zamana kadar ağırlıklı olarak sadece binek araç ve soğutma kompresör sistemleri için parça üreten Demisaş, portföyüne ticari araç ve su sistemleri parçalarını da eklemiştir. Farklı sektörler ve pazarlar için de çalışmaları devam etmektedir.

 Bugüne kadar üretimini yaptığı gri ve sfero dökme demir yanında Demisaş, 2011 yılı son çeyreğinden itibaren vermiküler dökme demir üretimine de başlamıştır. Türkiye’de üretimi son derece kısıtlı olan bu malzeme, Avrupa’da da az sayıda firma tarafından üretilmektedir.

 Demisaş, müşterilerinin işlenmiş döküm ürünleri alma talebinin artması ile birlikte, ürünlerindeki katma değeri artırmak amacıyla talaşlı imalat yatırımı yapma kararı almıştır. 2012 yılında tamamlanan yatırım neticesinde, bugün müşterilerine 5.200 m2’lik yeni üretim tesisinde işlenmiş parçaları da tedarik eden Demisaş, müşterilerinin ihtiyaçlarına en üst düzeyde cevap verebilecek sistemleri oluşturarak katma değeri artıran en uygun çözümleri tek elden sunmaktadır.

 Saygınlığı ve güvenirliği sayesinde Türkiye ve Avrupa’da adından sıkça söz ettiren; çalışmalarını, hizmetlerini ve döküm sektörünü sürekli surette geliştirme misyonuyla faaliyetlerine yön veren ve iş ortaklarına müşteri odaklı çözümler sunmayı şirket felsefesi olarak benimseyen Demisaş, bugün de Yalın Enstitü Derneği danışmanlığında yürüttüğü VSM çalışmalarından pek çok kazanım elde etmiş; yalın düşünceyi benimsemiş ve günlük çalışma hayatının bir parçası haline getirmeyi başarmıştır.

 Hazırlayan: Melih Saban

Ocak 2013

 


Habere Ait Diğer ResimlerTPM Süreklilik Ödülü’nü alan Avrupa ve Türkiye’nin ilk Dökümhanesi!
Demisaş ın İhracat Başarısı Bir Kez Daha Ödüllendirildi!
İhracatta Demisaş ın Yıldızı Yine Parladı
Demisaş Bir Kez Daha İhracat Devleri Arasında Yerini Aldı
Döküm Sektörü Kocaeli Sanayi Odası ve Tüdöksad İle Masaya Yatırıldı
Demisaş TAYSAD Konferansı’nda TPM Faaliyetlerini Anlattı
DEMİSAŞ TURKCAST 2014 FUARI’NDA
Demisaş 71. Dünya Döküm Kongresi’nde!
Demisaş Genel Müdürü Hakan Yaşar, TÜDÖKSAD’ın 19. döneminde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.
Demisaş ın TSE Standartları Ödüllendirildi
Demisaş’ın TPM Uygulamalarına Japonya’dan Mükemmellik Ödülü!
Toplam Üretken Bakım Semineri, Demisaş ın Katkılarıyla Gerçekleştirildi
Demisaş 2011 Yılında da İhracat Yıldızlarından Biri Oldu – 01.04.2012
Demisaş Talaşlı İmalat Üretimini Yapacağı Yeni Tesisinin Temellerini Attı. – 28.02.2012
Demisaş 2012 Hannover Sanayi Fuarı’nda Göz Doldurdu – 01.03.2012
Demisaş’ın TPM yolculuğunda ön denetim süreci başarıyla tamamlandı / 27.08.2012
Demisaş Değer Akışı Haritalama Çalışmaları
Demisaş’ın İhracattaki Başarısı Bir Kez Daha Tescillendi!
Demisaş Elmia Subcontractor 2012 Fuarı’nda Avrupa’nın Önde Gelen Tedarikçi Firmalarıyla Buluşuyor
Demisaş’ın 15. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’ndaki Başarılı Sunumu Büyük İlgi Gördü
Demisaş Toplam Üretken Bakım (TPM) Yolculuğunda JIPM’den Tam Not Aldı
TURKCAST Fuari BB-17 09-2012
Demisaş’a Japonya’dan “Mükemmellik Ödülü”